Final de sezon în Liga 1 de Baschet Masculin cu un eșec pentru CSM Târgu Jiu!

CSM 2 Târgu Jiu a pierdut duminică, 28 aprilie, partida disputată în deplasare, cu CSO 2 Voluntari, scor 60-84. Meciul a contat pentru etapa a 26-a, care a încheiat sezonul 2023-2024 din Liga 1 de Baschet Masculin.

Final de sezon pentru echipa pregătită de Adrian Roșu, care s-a deplasat la Voluntari pentru ultima etapă din acest sezon. Meciul a fost unul destul de dificil pentru gruparea gorjeană, care a  făcut o primă repriză foarte bună. Gorjenii au intrat la pauza mare în avantaj pe tabela de marcaj, scor 42-40. Cu o echipă scurtă, cu doar 8 jucători pe bancă, CSM Târgu Jiu nu a reușit să țină același ritm de joc și în partea secundă. Gorjenii au avut un sfert 3 sub așteptări din punct de vedere ofensiv, ceea ce a permis echipei gazdă să treacă în avantaj, 57-50. Jocul ofensiv al gorjenilor a avut de suferit și în actul decisiv, iar CSO Voluntari, ocupanta locului 3 în clasamentul echipelor satelit, s-a desprins în câștigătoare cu scorul de 84-60.

La finalul jocului, antrenorul Adrian Roșu a făcut o scurtă radiografie a partidei de la Voluntari, pentru csmtargujiu.ro: ”Am avut un meci bun până la pauză, dar din păcate am început foarte prost sfertul 3 și timp de 7 minute nu am reușit să marcăm. Iar în ultimul sfert am avut 17 aruncări de 3 puncte, din care am marcat 2. Adică un procentaj extrem de slab. Așadar meciul s-a pierdut în sfertul 4, dar, în ciuda faptului ca nu am marcat mai nimic pe final, băieții au jucat cu super dăruire. Au înțeles că acesta poate fi ultimul meci împreună în această formulă și au încercat să se bucure de această experiență. Băieții au dat tot ce au avut mai bun, dar în 8 jucători atât am putut face. Din păcate, oboseala și-a spus cuvântul în sfertul 4”.

Cel mai bun marcator al grupării gorjene a fost Alexandru Mitu, care a reușit 20 de puncte.

CSM Târgu Jiu: Rareș Duca 5p, Luca Gheorghescu, Lucian Toma 2p, David Scrădeanu 3p, George Răzvan Pavel 7p, Flavius Albert Vlădulescu 12p, Flavius Toropu 11p, Alexandru Mitu 20p.